Sayfayı yazdır | Close Window

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazdırılan yer: eskisehirspor.com
Kategori: Diğer
Forum İsmi: Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
Forum Açıklaması: Eskişehirspor ve futbol dışındaki her türlü konu, eğlence, fikir alışverişi, sohbet
URL: http://www.eskisehirspor.com/forum/forum_posts.asp?TID=3419
Yazdırma tarihi: 18/Şub/2020 saat 16:57
Yazılım Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com

Konu: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Gönderen: Matador26
Konu: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 00:15

Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?

Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?

Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?

Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?

Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?

Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?

Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?

-------------
"Dünyayı değiştirmek istemiştik. Ama perişanca yenildik. Şimdiyse değişememek için ben dünyaya direniyorum"

Yanıtlar:
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 00:15

Engeli gördüğümüzde ah vah demeyelim Ona Acımayalım,Yardımcı Olalım Lütfen alay etmeyelim Hepimiz Bir şeylere potansiyel engelliyiz.

-------------
"Dünyayı değiştirmek istemiştik. Ama perişanca yenildik. Şimdiyse değişememek için ben dünyaya direniyorum"

Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 00:16

3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.

Türkiye’de Engellilerin Durumu

Türkiye’de nüfusun yüzde 12.29′u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45

-------------

Gönderen: köfteci
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 00:37
Allah hepsinin yardimcisi olsun,herkes bir gün engelli olabilir bunu kesin unutmayalim...

-------------
Kral hem ciplak,hem gerzek...

Gönderen: ersöz
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 01:02
Malum gün vesilesiyle "Engelliler Tribünü"nün üstü hala açık, giriş çıkışları sıkıntılı bir haldeyken münferit bir Eskişehirspor Taraftarı olarak tüm engelli kardeşlerimden özür diliyorum, yeterince yanlarında olamadığımız, sesleri olup tepki göstermek yerine vurdumduymaz bir tavır içinde maçlara gidip geldiğimiz için...

Yönetim, Açık Tribün'ü geçtim bari Engelliler Tribünü'nün üstünü kapat, onlar daha iyisini hak ediyor!

-------------
http://siyahinakirmizina.blogspot.com/ - siyahına kırmızına

şizofren diyenlere inat, Şampiyon Eskişehirspor..

Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 08:33
*Engelli kardeşlerimizi maçlara götürebiliriz.Her zaman değil Ayda bir hiç olmadı Yılda 2 kez.
*Eğer büyük bir işyerimiz varsa En az bir Engelli çalıştırmalıyız.
*Engellilere acımamalıyız.Onlara acıyarak onları üzeriz.
*Engelli kardeşlerimiz için Otobüslerde kesinlikle yer verin ama bunu gözlerine sokarak değil nazikçe
*Eskişehirspor adında veya Eskişehiri temsil eden bir Ampute takımı kurulmalı.Engellilere sosyal olmaları sağlanmalı.
*Eğer bir Engelli çoçuğunuz varsa diğer çoçuklarınızdan üstün tutmalısınız.Unutmayın onun vücudunda engel olabilir ama Ruhundaki sakatlık daha büyük.
*Özürlü , Sakat , Kör , Topal gibi çirkin değimleri kullanmamalıyız.Bu sözler Engellilere hakaret
*Son olarak Asla unutmayınki Kimse kollarının , Bacaklarının olmamasını istemez.Nasıl doğmak istersin diye onlara sorulmadı.

-------------

Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 08:34
Engel-li

Kime göre Engel Neye Göre Engel ?
Engelliyi Engelli yapan içinde bulunduğu hayat şartlarıdır.

-------------

Gönderen: Erman
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 12:30
Ben tez çalışmamın bir uygulaması olarak zihin engellilerin eğitim gördüğü Uluönder Eğitim uygulama okulunda görev yapıyorum.Down sendromlu çocuklarla çalışıyorum.Okulun Espark'da pazartesi gününe kadar sergisi var.Onların da bir şeyler yapabildiğinin tanığı olabilirsiniz.

-------------
Es Es/ermanka26

www.unieses.org    

Gönderen: ESCOBAR !
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 13:36
Engellilerin Engellerini aşmaşına yardımcı olalım lütfen...

Gönderen: lord of eses
Gönderi tarihi: 03/Ara/2010 saat 14:02
unutmayalımki engel insanların beynindedir ve herkez birer engelli adayıdır

-------------
MECNUN BİLSEYDİ ESES SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ=KIZILCIKLI=kom no 0504

Gönderi tarihi: 03/Ara/2011 saat 18:27
03 Aralik Dünya Engelliler günüdür, hatirlamakta bir insanlik görevi olduguna inaniyorum,tüm engelli insanlara kucak dolusu sevgilerimi sunarim,yukaridada belirtildigi gibi ,herkes engelli olma adayidir,Allah hepsinin yardimcisi olsun,sevgiyle kalin...

-------------

Gönderen: esesyucel
Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 10:29
Alıntı yapılan köfteci

yukaridada belirtildigi gibi ,herkes engelli olma adayidir

Bu kelimen çok dogru seni kutluyorum,sanki bu lafın bana bişe hatırlatı.LOL

-------------
Yoldaki Kavşaklara Arkanadki Yavşaklara Dikkat Edeceksin.

Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 10:30
Yücel dün aksamki mesaiyi ,takip etseydin sana atfende yazildi...

-------------

Gönderen: meliheses
Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 11:08

engelsiz normal insanların bile stada giriş-çıkışında, tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermesinde büyük zorluk yaşadığı stadımızda , engelli vatandaşlarımız çok daha fazla zorluk yaşıyorlardır eminim. güya engelli tribünümüz var.

Gönderen: Timiti
Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 17:18
Aslında sözlerime nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama sevgili renkdaşlarım; bu forumda yazılanları okuyunca yazılanların ne kadar doğru olduğunu ve aslında her insanın birer engelli adayı olduğunu ve insanları yaşantıları boyunca kendilerini nelerin beklediğini hiç kimse bilemiyor, daha doğrusu kendisinin de (allah göstermesin ama) engelli olacağını kendisine konduramıyor.Bende böyle birisiydim.Ta ki 2010 yılının haziranına kadar. Böbreklerimdeki kistlerden dolayı böbreklerimi kaybettim ve böbrek nakli oldum.Tam iyileştim derken kullandığım ve böbreğin uyum sağlaması için verilen kortizon ilaçlarından dolayı her iki bacağımda da kalçaya bağlanan femur başlarında kanın gitmemesi nedeni ile yumuşama ve bacak hareketlerinde kısıtlama ile başlayıp yürüyememe pozisyonuna kadar geldim.Tam 7 ay yatağa bağlı vaziyette hayatımı sürdürmek zorunda kaldım. Tüm sosyal hayatım bir anda bitti. Evlatlarımı her hafta sonu gezdirir ES-ES maçalarına beraber gelirdik. 7 Ayın sonunda kalça protezi ameliyatı oldum ve yavaş yavaş yürümeye başlayıp normal hayata uyum sağlamaya çalışıyorum. İlk başlarda moralman yıkılmış ve psikolojimde bozulmuştu ama hayat devam ediyordu ve benim ailemin bana ihtiyaçları vardı. Yatağa bağlı kaldığım bu dönemlerde çok düşünme fırsatım oldu. Tüm yaptıklarım gözümün önünden geçti. Tekerlekli sandalye ile beni hastaneye götürürlerken insanların o rahatsız edici bakışlarından çok rahatsız oluyordum. Ama bilmiyorlardı ki bende 7 ay önce onlar gibi yürüyebiliyor ve çalışabiliyordum. Ama insanoğlu başına gelmedikten sonra engelli kardeşlerimin neler yaşadığını inanınki farkedemiyor. Tekerlekli sandalye ile giderken ufacık bir çukura düşen tekerleği çukurdan  çıkarmak, otobüse ve tranvaya binememek,merdiven çıkıp inenemek ve hatta hatta ayakta duramamak ne kadar zor bir şey biliyormusunuz? Devamlı yardıma ihtiyacınızın olması ne kadar zor bir şey biliyormusunuz? Bu bağlamda çevrenizde veya sokakta gördüğünüz engellilere acıyarak bakmayın lütfen. Onlarında birer birey olduğunu unutmayın. Yaşadıkları zorlukları düşünerek manen de zor durumda olduklarını unutmayın. Eğer başınızı ağırttı isem özür diliyorum. Tüm Renkdaşlarıma Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum...

-------------
Eskişehir'im aşk-ı şehrim

Gönderen: Bidon26
Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 17:25
Allah hepinizin yardımcısı olsun , geçmiş olsun allah şifa versin

-------------
Tanrı Tektir, Ordusu Türk'tür | Twitter: https://twitter.com/Srvn26 - @srvn26

Gönderen: esesyucel
Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 17:45
Semih kardeş gecmiş olsun allah şifalar versin kim derdiki dag gibi yucelin yolda yürürken ayagı dönüp üstüne basacagı işte ayak alcıda neyin nerde ne olacagını kimse kestiremiyor senin sıkıntılarını ben gayet iyi anlıyorum insanın başına herşey gele biliyormuş meger.

Hüsnü abi aslında öğlesine kendimden bişler eklemek istemiştim biliyorum abi okudum gece mesisinide

-------------
Yoldaki Kavşaklara Arkanadki Yavşaklara Dikkat Edeceksin.

Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 22:46
Allah razı olsun .Allah tüm hastalara acil şifalar versin.

-------------

Gönderi tarihi: 04/Ara/2011 saat 22:47
Alıntı yapılan Bidon26

Allah hepinizin yardımcısı olsun , geçmiş olsun allah şifa versin

Allah razı olsun arkadaşım.

-------------

Gönderen: Estolga
Gönderi tarihi: 05/Ara/2011 saat 00:02
Semih bey geçmiş olsun umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Engelli vatandaşlarımızın dertleri kendilerine  ve ailelerine yetmezmiş gibi birde kendini bilmezlerin  rahatsız edici bakışları eminim ayrı bir üzüntü kaynağıdır. Toplum olarak en kısa sürede bu bilince kavuşup ona göre hareket ederiz.

-------------
SENİN İÇİN ES ES SENİN İÇİN

Gönderi tarihi: 05/Ara/2011 saat 00:13
Sevgili Semih Iphar,gecmis olsun dileklerimle...

-------------

Gönderen: meliheses
Gönderi tarihi: 03/Ara/2013 saat 13:43
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı
29.11.2013
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Kulübümüz işbirliği ile, engelli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek, ilgi ve algıyı arttırmak amacıyla bir dayanışma programı düzenlenmiştir.
   Detayı aşağıda belirtilen, tüm futbolcularımızın ve teknik heyetimizin de katılım sağlayacağı programa tüm halkımız ve taraftarlarımız davetlidir.
Eskişehirspor Kulübü Yönetim Kurulu
Program
3 Aralık 2013 Salı Saat 18:00
Porsuk Kapalı Spor Salonu
1-     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması
2-     2-      Valimiz Sayın Güngör Azim Tuna’nın konuşması
3-      Folklör Gösterisi
4-      Engelli kardeşlerimizin yeteneklerini sergilemesi
5-      Futbol Maçı
6-      Okullara forma, kaşkol ve bere hediye edilmesi
7-      Hatıra Fotoğrafı çekimi     

Gönderen: pelitahmet
Gönderi tarihi: 03/Ara/2013 saat 15:46
Ntv'de linkini verdiğim bir haber var. Habere göre Kanada buz hokeyi liginde hitman takımı taraftarı, takımları sezonun ilk sayısını attıklarında sahaya oyuncak atıyorlar. Bu sezon sahaya 26 bin'e yakın oyuncak atılmış ve bu atılan oyuncaklar yardım kuruluşlarına bağışlanmış. Keşke bizde taraftar olarak böyle uygulamaları spora taşıyabilsek.

http://video.ntvmsnbc.com/sahaya-oyuncak-yagdi.html

-------------
http://twitter.com/pelitahmet

Gönderi tarihi: 03/Ara/2013 saat 17:02
Alıntı yapılan Matador26

Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?

Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?

Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?<SPAN id=more-949></SPAN>

Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?

Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?

Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?

Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlikli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?

Başlığı üç sene önce ben açmışım.Ne kadar ironik.%40 engelli olan biriyim ben
Protez kullanıyorum.Sol ayağım yok ama ona rağmen çoğu Eses maçını takipe eder, elimden geldikçe giderim.

Başka takımlar(febe gese bejeke) sürekli Engelli kişilere yardımcı oluyorlar.Keşke başkan benimle itibata geçsede, elimden geldikçe bu yıllık etkinliklere yardımcı olsam.

-------------

Gönderen: EsesLi Onur
Gönderi tarihi: 03/Ara/2013 saat 17:08
Her insan " Engelli Adayıdır " 3 Aralık Engelliler Günümüz Kutlu Olsun...

Acaba Hangimiz Engelliyiz ?
http://bit.ly/c25MCx">

-------------
Mikrofonlarımız Eskişehir Atatürk stadyumunda

Sayfayı yazdır | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2008 Web Wiz - http://www.webwizguide.com