eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Eskişehir kanser olmasın!

 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 34567 10>
Yazar
Mesaj
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
Ahmet Liste gör
Yazar


Ahmet
Yaş: 56
Katılım: 24/Haz/2008
Online Durum: Offline
Mesajlar: 234
  Alıntı Ahmet Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Oca/2018 saat 22:01
Alıntı yapılan Sipaly

bunun sağı solu yok, gidin başka şehire yapın santralinizi. pis ellerinizi Eskişehirimizden çekin!

Atalarımızn bir lafı vardır. Tutulan döver harmanı diye. Bu şartlarda yaşamak zorunda kalan insanlar bu şehrin insanı kararı da bu insanlar versin. Kimsenin burada yaşayanların kaderiyle, hayatıyla oynamaya hakkı yok. Bu şehir de dahil bu tip projelere destek verenler bir yerde toplanıp belde mi olur, ilçe mi olur bir yerleşim yeri oluştursunlar oraya bu yatırıımları talep edip istedikleri gibi havasını solusunlar. Ha faydası varsa da onların olsun. Biz istemiyoruz. Bu şehire yapılacak yatırıma vali, kurum müdürleri karar veriyor. Kaç tanesinin bu şehirle bağı var. Yarın hepsi gidecek bu ucube ile biz burada kalacağız.
Yukarı
ender_26esk Liste gör
Usta Yazar


Ender
Yaş: 31
Katılım: 05/Ağu/2012
Online Durum: Offline
Mesajlar: 2648
  Alıntı ender_26esk Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 06/Oca/2018 saat 23:11
Hükümet herşeyde demokrat olduğunu ve herşeye milletin karar verdiğini(vereceğini) iddaa ediyor.

O zaman referanduma gidilsin. Eskişehir e sorulsun Evet mi Hayır mı?

Termik Santrale HAYIR!
Maziyi Savura Savura ES!
Yukarı
jaweil Liste gör
Usta Yazar


İsimsiz
Yaş: 32
Katılım: 20/Haz/2011
Yer: eskişehir
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1263
  Alıntı jaweil Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2018 saat 00:57
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye`de 81 ilden sadece 6`sının havasının temiz olduğunu belirtti. Bozoğlu, “Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale`nin havası standartlara uygun.

Çok yazık olacak şehrimize..
Yukarı
gündüzlerli2626 Liste gör
Deneyimli Yazar


mehmet
Yaş: 57
Katılım: 05/Ağu/2016
Yer: Almanya
Online Durum: Offline
Mesajlar: 535
  Alıntı gündüzlerli2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2018 saat 20:41
Gündüzler Dernegi tarafindan düzenlenen Kis Senligi cercevesinde Yakaboyu köyleri termik santrala HAYIR dedi.
https://www.facebook.com/groups/347608525410790/?fref=nf

O SENE BU SENE
Yukarı
forum26 Liste gör
Usta Yazar


murat
Yaş: 42
Katılım: 04/Ağu/2007
Yer: Cote D'Ivoire
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1241
  Alıntı forum26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2018 saat 22:35
Açık ve net Ameriga bize zararlı ve eski teknolojisini satıp bizi zehirleyip sömürecek...Kendi eski teknolojisini kar ederek bize satacak bize ölüm ve sömürü kalacak.Her sektörde olduğu gibi bilim ve teknolojide ileri olmadığımız sürece ölmeye ve sömürülmeye muhtacız.
Her zaman her yerde en buyuk Es-Es
Yukarı
forum26 Liste gör
Usta Yazar


murat
Yaş: 42
Katılım: 04/Ağu/2007
Yer: Cote D'Ivoire
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1241
  Alıntı forum26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 07/Oca/2018 saat 22:46
Şimdi şu geride bıraktığımız günlerde Türkiye gelişiyor diyenlere basitçe anlatayım.Şimdi araban şahin-doğan ayağını yerden kesiyor atla deveyle seyahat etmiyorsun ama teknoloji ve bilim senin elinde ve kendini geliştirmek ve Audi veya Mercedese binmek için elindeki şahin-doğanı satman lazım ki buda 3.dünya ülkeleri olan Türkiye gibi ülkelere ihtiyacın var.Biz de şahin-doğan aldık diye sevinelim.Işte 15 yılın özeti bu...
Her zaman her yerde en buyuk Es-Es
Yukarı
gündüzlerli2626 Liste gör
Deneyimli Yazar


mehmet
Yaş: 57
Katılım: 05/Ağu/2016
Yer: Almanya
Online Durum: Offline
Mesajlar: 535
  Alıntı gündüzlerli2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2018 saat 16:12

“Termik santral kentin geleceğini karartır”

Istikbal

İyi Parti tarafından düzenlenen  “İYİ Parti Termik Santrali anlatıyor” konulu panel Taşbaşı Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleşti.
İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren İYİ Parti İl Başkanı Arslan Kabukçuoğlu, Eskişehir’in gündeminde olan termik santralle ilgili çalışmaların yapılırken tüm toplumu ve Eskişehir’i ilgilendiren bu konu hakkında partileri olarak kayıtsız kalamadıklarını dile getirdi.
Bu konu ile ilgili olarak Salih Karabacak ve arkadaşları tarafından termik santralin Eskişehir’de ne getirir ne götürür, bunlar hakkında kapsamlı bir çalışma yapıldığını ifade eden Kabukçuoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.
Kabukçuoğlu’nun konuşmasının ardından İYİ Parti Eğitim ve Ar-ge İl Başkan Yardımcısı ve Makine Mühendisi Salih Karabacak Alpu’ya kurulması planlanan termik santral hakkında detaylı bir sunum yaptı.
Termik santralin son zamanlarda Eskişehir’in en sıcak gündem maddesi olduğuna dikkat çeken Salih Karabacak, “Bilgisi olanın da fikri var. Bilgisi olmayanın da fikri var. Bu konuda çok detaylı araştırmalar yaptık” dedi.
“BAŞLIKLAR ALTINDA İNCELEDİLER”
Termik santral konusunu başlıklar altında incelediklerini ifade eden Karabacak, “Linyit kömürü nedir? Termik santral nedir? Dünya enerjisi konusunda nereye gidiyor? Türkiye enerjide nerede? Türkiye’de termik santraller nerelerde var? Ve buralardaki kirlilikleri paylaşacağım. Şehir şehir kirlilik verilerini göreceksiniz. Hangi şehir temiz, hangi şehir kirli gibi… Alpu ovası ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Alpu ovası ne durumda? Ne kadar önemli bizler için bunları anlatacağız. En önemlisi de hayatımızı nasıl etkileyecek onu konuşacağız” dedi.
Linyitin en kalitesiz kömür olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Karabacak, “Genel de termik santrallerde yakıt olarak kullanılıyor. İnsanın değerli olmadığı ülkelerde madenin dibine yapılır” ifadelerini kullandı.
“KİRLİLİK 28’DEN 70’E ÇIKAR”
Dünyanın yenilenebilir enerjiye döndüğünü aktaran Karabacak,” Rüzgar, su ve Güneş enerjisi şuanda dünyanın yöneldiği enerji kaynağı durumunda. Almanya, İngiltere, kuzey ülkeleri çok fazla güneş görmüyor. Bir metre kare bir güneş panelinin Almanya’da üreteceği enerjinin Türkiye’de iki katı üretilebilir. Ancak Almanya’da Güneş’ten elde edilen enerji 40 bin MW iken Türkiye’de 250 mw Almanya şuanda Alpu’da kurulacak termik santralin 37 katı enerjiyi güneşten üretiyor” dedi.
Türkiye’nin Güneş ve Rüzgar enerji üretiminin %6.5 tekabül ettiğini belirten Karabacak, Türkiye’nin hızlı bir şekilde yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelmesi gerektiğini vurguladı.
%65’lik doğalgaz ve ithal kömür enerjisinde dışa bağımlı olduğunu belirten Karabacak, termik santralin çevreye vereceği zararla ilgili olarak ise “Linyit kömür kullanılan termik santralin bulunduğu il ve ilçelerde partikül madde kirliliğin ortalama 70 puan civarında olduğunu söyledi.
Eskişehir’in Türkiye’nin en temiz çevreli 7 şehrinden biri olduğunu belirten Karabacak. “Termik santral yapıldıktan sonra Eskişehir’in kirlilik seviyesi 28’den 70’e çıkacak” diye konuştu.
“HÜKÜMETİN İKİ KARARI BİRBİRİYLE ÇELİŞİYOR”
Karabacak Alpu Ovası’nın Türkiye’nin en değerli ovalarından biri olduğunu belirterek “51 bin hektarlık bir araziye sahip çok değerli bir ova. Bu ova aslında bizim değil, bizim çocuklarımızın. Atalarımız bize nasıl emanet etti ise bize aynı şekilde torunlarımıza bırakabilmeliyiz. Hükümetimiz 12 12 2016 tarihinde ovaları koruma kararı aldı. Bu kararı alan hükümet termik santrali şimdi ovanın kalbine dikiyor. Bu kararlardan birisi yanlış. Olmaz” diye konuştu.
Termik santralde yıllık yakılacak olan kömür miktarı ile ilgili olarak ise Karabacak, “Eskişehir’de 290 bin hane var. Eskişehir’de her hane senede 22 ton kömür yaksa termik santralin yaktığı kömüre denk gelecek” diye konuştu.
“ALPU OVASI KIRAÇLAŞACAK”
Termik santralin su kaynakları içinde ciddi tehlike olduğunu belirten Karabacak,  “Termik santralin ihtiyaç duyduğu suya barajlar, akarsular yetmeyecek sondaj kurulacak. Yer altı sularımız çekilecek dolayısıyla Alpu Ovası kıraç topraklara dönecek. Ayrıca asit yağmurları toprak ve sudaki hayati bitirecek” dedi.  
“HASTALIKLAR ARTACAK”
Termik santralin Çevre ve doğa sağlığı kadar insan sağlığına da ciddi zararlar vereceğini belirten Karabacak, “Hastalıklar artacak akciğer kanserinin %36’sı, koaha bağımlı ölümlerin %35’i kalp hastalıklarının %24’ü çevre kirliliğinden kaynaklanmaktadır.  Bebeklerde erken doğum, çocuklarda otizm ve zeka geriliği vakaları artacak” diye konuştu.
“ÇÖZÜM”
Temel çözümüm yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek olduğunu belirten Karabacak, “Türkiye’de ciddi bir üniversite mezunu işsiz gencimiz var. Bu gençlerimizi çalışma hayatına kazandıracak projeler ile çok rahatlıkla yenilenebilir enerjide atılım yapılabilir” dedi.
Karabacak,  termik santralin yapılması konusunda ısrar edilmesi halinde ise termik santralin 25 kilometre kuzey doğuya çekilmesi halinde Alpu Ovası’na vereceği zararın azaltılabileceğini söyledi.

O SENE BU SENE
Yukarı
gündüzlerli2626 Liste gör
Deneyimli Yazar


mehmet
Yaş: 57
Katılım: 05/Ağu/2016
Yer: Almanya
Online Durum: Offline
Mesajlar: 535
  Alıntı gündüzlerli2626 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 08/Oca/2018 saat 20:13

TERMİK SANTRAL'E BÜYÜK TEPKİ

08 Ocak 2018 Sakarya Gazetesi
TERMİK%20SANTRALE%20BÜYÜK%20TEPKİ%20

Eskişehir'de kurulması planlanan termik santrale bir tepki de santralin kurulacağı bölgede yaşayan vatandaşlardan geldi.

BÜYÜK TEPKİ

Festivalde tepki

Gündüzlüler Derneği’nin bu yıl ilk kez düzenlediği ve Alpu Ovası’nda yaşayan vatandaşların bir araya geldiği Kış Festivali’nde termik santral protestosu yapıldı. Festival için bir araya gelen vatandaşlar, “Toprak Namusumuzdur”, “Termik Santral İstemiyoruz”, “Havama, Suyuma, Toprağıma Dokunma” gibi birçok döviz ile Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale tepki gösterdi. Yüzlerce traktörle konvoy halinde köyleri gezen grup, daha sonra Gündüzler Köyü’nde buluşarak Gündüzler Kış Festivali’ni gerçekleştirdi.

Toprağımız namusumuzdur

Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gündüzler Derneği Başkanı Selim Kurnaz, “Bu güzelim topraklarımıza termik santral kurmak istiyorlar. Toprağımız bizim namusumuzdur. Bu topraklarda yaşayan insanlar olarak ovamıza, topraklarımıza, şehrimize sahip çıkacağız. Eskişehir kıymetlidir ve biz topraklarımızı ranta kurban etmeyeceğiz” dedi.

Büyükerşen de katıldı

Festivale, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy da katıldı. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise şehir dışında olduğu için festivale katılamazken mesaj gönderdi. Festival sırasında yüzlerce köylü, Çevre ve Yaşam Platformu’nun başlattığı imza kampanyasına destek oldu.

O SENE BU SENE
Yukarı
matt Liste gör
Usta Yazar


M. M. Altintas
Yaş: 46
Katılım: 30/Tem/2007
Yer: United States
Online Durum: Offline
Mesajlar: 7729
  Alıntı matt Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Oca/2018 saat 08:02
DİSK’e bağlı 3 sendika (Birleşik Metal İş Sendikası, Nakliyat İş Sendikası ve Emekli Sen) yaptıkları ortak açıklamada Tepebaşı İlçesi’nde kurulmak istenen kömürlü termik santraline karşı çıkarak, hiç kimsenin sağlıkla, gelecekle ve çevrenin güzelliği ile oynamasına izin vermeyeceklerini söylediler:
https://www.esgazete.com/gundem/saglimizla-ve-gelecegimizle-oynanmasina-izin-vermeyecegiz-h135448.html
Yukarı
Mer Liste gör
Usta Yazar


Mertcan
Yaş: 34
Katılım: 22/Ağu/2016
Yer: İst - Plovdiv
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1216
  Alıntı Mer Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Oca/2018 saat 13:45
Alıntı yapılan matt

DİSK’e bağlı 3 sendika (Birleşik Metal İş Sendikası, Nakliyat İş Sendikası ve Emekli Sen) yaptıkları ortak açıklamada Tepebaşı İlçesi’nde kurulmak istenen kömürlü termik santraline karşı çıkarak, hiç kimsenin sağlıkla, gelecekle ve çevrenin güzelliği ile oynamasına izin vermeyeceklerini söylediler:
https://www.esgazete.com/gundem/saglimizla-ve-gelecegimizle-oynanmasina-izin-vermeyecegiz-h135448.html


Matt abi haberlerinle çabanla bu konu başta olmak üzere her konuda kısaca forumda emeğin anlayışın için tebrik eder, teşekkürlerimi iletiyorum abi
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1 34567 10>


Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,094 saniyede hazırlanmıştır