eskisehirspor.com Giriş Sayfası
Forum Forum > Diğer > Sohbet / Eğlence / Diğer Konular
  Aktif Konular Aktif Konular
  FAQ FAQ  Forum Arama   Takvim   Kayıt Kayıt  Giriş Giriş

Srebrenica Katliamının Yıldönümü

 Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 8>
Yazar
Mesaj
  Konu Ara Konu Ara  Konu seçenekleri Konu seçenekleri
AzTecK Liste gör
Usta Yazar


İsimsiz
Yaş: 34
Katılım: 15/Ağu/2007
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
Mesajlar: 3653
  Alıntı AzTecK Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Tem/2009 saat 18:18
Vay be 14 yıl olmuş harbiden. Hiç unutulurmu Srebrenica.
O yıllarda çocuk yaşta olmama rağmen, televizyonda izlediklerim hala aklımdan çıkamıyor ve bende çok derin izler bıraktı bu katliamlar. Avrupanın göbeği, kocaman bir mezbahaya dönmüştü.
Yugoslavyanın parçalanıp Bosna savaşının başlamasıyla birlikte, Srebrenica BM tarafından güvenli ! bölge ilan edilmişti. Özellikle Bosnanın doğu bölgelerinde, çetniklere karşı korunması güç olan yüzlerce köy ve kasabadan toplanan onbinlerce müslüman boşnak güvenli diye buraya yerleştirilmişti. Planladıkları sistem tıkır tıkır işliyordu.
Üstüne üstlük müslümanların ellerindeki silahlarda toplanmıştı hollanda askerleri tarafından. Silahlarınıza gerek yok, savaş bitinceye dek biz sizi koruyacağız, sırplar buraya adım atamazlar diye kandırılmışlardır ! Ama Boşnaklar, BM askerlerine inanarak ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anladıklarında iş işten çoktan geçmişti.
Bosna ordusu ve çeşitli islam ülkelerinden bosnaya savaşmaya gelen gerillalar, her türlü ambargoya rağmen, iman gücüyle Başkent Saraybosna kuşatmasını kırmış ve artık yavaş yavaş taarruza geçmeye başlamışlardı. Savaşın kaybedileceğini anlayan batı dünyası ve sırpların paçası tutuşmuş, stratejik konumu olan ve BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenica alınmaya karar verilmişti.
Ratko Mladiç ve arkasındaki köpek sürüsü, Srebrenicanın kapısına dayanmışlardı. Boşnaklar tedirgindi, Hollandalı sözde barış gücü askerleri kıllarını kıpırdatmıyorlardı. Üstüne üstlük beceriksizliklerinden dolayı Sırplara çok sayıda rehin verdiler. Zaten pasif olan BM askerleri, rehin olayından sonra iyicene pasifleşti. Boşnaklar, verdikleri silahların kendilerine geri iade edilmesini istediler ama olumsuz yanıt aldılar.
Mladiç ve köpek sürüsü ellerini kollarını sallayarak, üstüne üstlük kameralarla Srebrenicaya girmişlerdi. Mladiçin kameraya konuştuğu sözler " bu gün 11 Temmuz 1995, kutsal sırp şehri Srebrenicadayız, Türkler bize tarihte çok çektirdi, şimdi intikam alma zamanıdır " diyerek ikinci dünya savaşından sonra tarihin gördüğü en büyük katliam başlamıştır.
Önce müslümanlara size bir şey yapmayacağız, sizi evlerinize götüreceğiz diyerek oraya getirdikleri yüzlerce otobüse ve kamyona müslümanları doldurdular. Hatta katliamlardan kurtulan görgü tanıkları, Hollandalı askerlerin Boşnakların, otobüslere doldurulması konusunda sırplara yardım ettikleri ve yakıt ikmali sağladıklarını söylediler.
Şehrin dışına çıkar çıkmaz, otobüsler boş arazilerde durdurulup, müslüman boşnaklar yol kenarlarında kurşuna dizilmeye başlanmış. 7 yaşından, 70 yaşına kadar olan ve 8000 ile 10000 civarı arasında müslüman Boşnak erkek vahşice katledilmiştir.( katledilerin sayısı tam olarak bilinmiyor ve günümüzde hala Srebrenica civarlarında toplu mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor ).
Ve bunca yaşanan rezalete rağmen, bu Hollandalı askerlere üstün hizmet madalyası takılmıştır ! Ayrıca bu katliam sadece 2-3 gün içinde gerçekleşmiştir, haftalar aylar sürmemiştir yani.
Eski Yugoslavya savaş suçları mahkemesi bu olayı soykırım olarak nitelemiştir ama boşnaklar tazminat talep edecekleri muhattabı bulamamışlardır.
Katliamın sorumlularından Slobodan Miloseviç ( Eski YSFC devlet başkanı), 2006 yılında yargılanırken kaldığı hücrede kalp krizi geçirerek ölmüştür. Şu anda cehennemde cayır cayır yanıyordur büyük ihtimal.
Radovan Karadziç geçen yaz belgratta yakalanmıştır, şu anda laheyde yargılanıyor. Ratko Mladiç hala kayıp. Büyük ihtimal Sırbistan, AB'ye bir adım daha yaklaşırsa tıpkı Karadziçi teslim ettiği gibi Mladiçide teslim edecektir yakın bir zamanda.
Zeljko Raznatoviç, yanlış hatırlamıyorsam 2000 yılında, Belgrattaki bir otelin lobisinde kurşun yağmuruna tutularak gebertilmiştir. Kimin ve niçin öldürdüğü hala belli değildir. Kimi kaynaklar Miloseviç tarafından, çok şey bildiği için öldürüldü diyor, kimi kaynaklar ise Kosovalı Arnavut gerillalar tarafından öldürüldüğünü iddaa ediyor.
 
Srebrenica asla unutulmamalıdır. Srebrenica, Batının islama bakış açısını anlatır !
Her yılın 11 Temmuz günü, toplu mezarlardan çıkarılan şehitlerin cenazeleri törenler yapılarak gömülürler. Orada araştırma yapan uzmanların bilgilerine göre, daha onlarca yüzlerce toplu mezarın olduğu söyleniyor. Bosna topraklarından adeta kemik fışkırıyor.
TRT büyük ihtimal bu senede yayın yapar. Şiddetle izlemenize tavsiye ederim.
 
Tabi birde Srebrenica bosna savaşının simgesidir. Toplu olarak katledilen insan sayısının çok olması ve kısa bir sürede işlenmesinden dolayı insanların aklında sadece Srebrenica kaldı.İşin birde Srebrenica öncesi ve sonrası var. Bosna Savaşında ölen 350.000'e yakın insanın 200.000'i boşnaktır. 10.000'yakın insan Srebrenicada öldüyse geri kalan 190.000 kişiyi varın siz düşünün. Savaşta en ağır kaybı kardeşlerimiz yaşamıştır. ( ölenlerin çoğu sivil, savunmasız masum insanlardı, çetnikler ellerinde çok daha iyi silahlar olmasına rağmen ve Devletin ortak ordusu olan Yugoslav ordusunun tüm imkanlarını kullanmalarına rağmen, Borna ordusuna ve gerillalara karşı pek bir başarı elde edemiyorlardı). Özellikle Boşnak kardeşlerimizin katolik Hırvatlarlada çatışmaya girdiği zamanlar iyicene belleri bükülmüştü. ( Sonradan sırplara karşı ortak koalisyon kuruldu)
 
Özelliklede esir aldıkları savunmasız müslümanları, domuz bağı dediğimiz yöntemle bağlayıp, ağızlarına huni koyup, midelerine benzin boşaltılıp ateşe verip patlamaları dehşet verici bir olaydı. ( Masum insanları katlederken en çok bu yöntemi kullanıyorlardı ve yaparkende çok büyük zevk alıyorlardı ).
İki aracın arasına bağlanıp parçalananlarımı ararsın, gözleri oyulup, kolları bacakları ve kafaları kesilenimi ararsın, diri diri yakılıp diri diri gömülenlerimi ararsın vs...
 
Toplama kamplarındaki durum dahada rezaletti. Avrupanın göbeğinde yüzlerce tel örgülü kamp ve içlerinde açlığa, işkenceye vs.. maruz bırakılan on binlerce müslüman Boşnak.
Aynı Nazilerin, Yahudilere yaptığı şeylerin benzerleri vardı Bosnada.
 
Birde tecavüz olayları vardıki. Evleri basılıp eşinin, çocuğunun gözleri önünde tecavüz edildi kadınlara. Tecavüz edildikten sonra öldürüldüler. Sırplar, kadının çocuğuna veya eşine dönüp, onun ölüsüne tecavüz et ve onu göm dediler ! Düşünsenize başınıza böyle bir şeyin geldiğini. Kafayı yememek elde değil.
Bu söylediklerim şaka değil gerçek. Aynen bunlar yaşanmıştır Bosnada.
On binlerce kadında, hamile bırakılıp zorla doğuma mahkum ettirilmiştir. Kimisi bu durumu kabullenmeyip intihar etmiştir, kimiside kaderine razı olmuştur.
 
Allah hiç bir millete böyle acılar yaşatmasın. Çok zor günler yaşadı Bosna ve hala etkisinden çıkabilmiş değil.
Afganistanda, Irakta, Filistinde vs.. yaşananlar, Bosnanın yanında hiç bir şey.
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 09/Tem/2009 saat 19:01

Burada yalnız ince bir ayrıntı var.Her Sırp da yapılanları onaylamıyor,kabul etmiyor.Bu başlıkta hepsini de bir saymayalım.Çünkü tatilde tanıştığım 2 tane Sırp vardı.Zaten Milosevic'in görüşünde olsalar Türkiye'ye niye gelsinler ki?

Sırbistan'ın Novi Sad kentinde yaşayanlar daha ılımlı,daha barışçıldır.Ama ne zaman Belgrad,Niş taraflarına giderseniz o zaman milliyetçilik artar.
 
Ayrıca Sırplar,Srebrenica'dan sonra Hollanda'ya büyük sempati besliyorlar.Ama Almanlardan nefret ediyor Hırvatları desteklemesinden dolayı.Bu da AB'ye neden girmek istemediklerinin bir göstergesi.
 
Amerika'ya da aynı şekilde,Arnavutluk,Bosna,Türkiye vs ülkeyle ilişkileri çok kötü durumda.Buradan sonrası için şu başlık açıklayıcı olur;yine burada Sırbistan ile ilgili bazı analizlerim var.
 
 
Çünkü Yugoslavya'nın dağılmasının  ve 1.Dünya Savaşı'nın başlamasının sebebi Sırbistan'dır.
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
AzTecK Liste gör
Usta Yazar


İsimsiz
Yaş: 34
Katılım: 15/Ağu/2007
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
Mesajlar: 3653
  Alıntı AzTecK Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Tem/2009 saat 17:56
İzlemek isteyenler TRT 2'yi açıp bakabilirler. Potoçoriden canlı yayın var.
 
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Tem/2009 saat 18:32
Burada Banja Luka'dan bahsetmeden geçmemek gerekir.Banja Luka,Bosna'nın kanayan yaralarından biridir.Tamamen Sırp kontrolü altında hatta Republika Srpska diye geçer ve orada ilginç olan bir nokta her tabela kiril alfabesinde yazıyor.
 

Orası Sırp ayrımcılığını çok bariz belli eder.Nasıl ki Mitrovica'da Sırplar egemense(Kosova) Banja Luka'da da yine aynı şekilde onlar egemendir.

 

Bosnalılar hala sıkıntı yaşamaktalar ve geçen seçimlerde Tomislav Nikolic gelseydi eminim her şey daha kötü olurdu...
 

O seçimlerin önemini diğer başlığımda görebilirsiniz.
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Tem/2009 saat 18:43
Bir de fotoğraf var arşivimde.Hollanda'nın tarihle ilgili sitelerinden birinden almıştım.Güvenli Bölge'yi Sırplara bırakan Hollandalı askerlerden bahsediyordu.
 

muhtemelen o Hollandalı askerler bunlar;

 

ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 10/Tem/2009 saat 22:42
Geçen sene TRT 26 saatlik canlı yayın yapmıştı.Ve de çok güzel olmuştu Yugoslav İç Savaşı bütün ayrıntılarıyla irdelenmişti.
 
Sanırım bu sene Özel Yayın yapılmayacak,hiçbir yerde yayın akışında görülmüyor.
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 11/Tem/2009 saat 01:43
Srebrenica'da hayatını kaybeden 8.300 Bosnalı'yı rahmetle anıyoruz.
 
Ayrıca bugün Kosova'da yeni bir toplu mezar bulunmuş.Ve daha da artacak bu sayı.Çünkü Sırplar bir toplu mezarın yerini en az 4 kere değiştirmişler.
 
Neyse bu başlığı açmamdaki amaç,onları unutmadığımızı,her zaman yanlarında olacağımızı göstermekti.Okuyan herkese çok teşekkür ederim.
 
Saygılar
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 11/Tem/2009 saat 12:54
Şu anda calı yayın var ''Mavi Kelebeğin İzinde''.Geçen sene olduğu gibi.
 
Bu adın konmasının sebebi ise,kelebekler sadece toplu mezarın üstüne konuyorlar.Ve bu sayede geçen sene toplu mezarlar belirlenmişti.
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
Panzerfaust26 Liste gör
Usta Yazar


Umut Tukuş
Yaş: 28
Katılım: 08/Eki/2007
Yer: Kocaeli
Online Durum: Offline
Mesajlar: 1763
  Alıntı Panzerfaust26 Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 11/Tem/2009 saat 13:03
BM'nin Hollandalı askerlere Srebrenica'yı bırakması hala tartışılıyor.Eklediğim fotoğrafta gördüğünüz üzere,bütün Boşnakların silahları ellerinden alınmıştı....
 
Nedeni ise;GÜVENLİ BÖLGE'DE SİLAH BULUNDURULMAZ....Ama Çetnikler'de silah bulundurulması konusunda bir tavır yoktu.
ESES'i ticari rant olarak görenlere karşı yüksek taraftarlık bilinci!
Yukarı
AzTecK Liste gör
Usta Yazar


İsimsiz
Yaş: 34
Katılım: 15/Ağu/2007
Yer: Eskişehir
Online Durum: Offline
Mesajlar: 3653
  Alıntı AzTecK Alıntı  CevaplaCevapla Direct Link To This Post Tarih: 11/Tem/2009 saat 13:25
NTV kısa bir canlı yayın yaptı az önce. Başta Saraybosna olmak üzere, Bosnanın bir çok yerinden Srebrenicaya gelen onbinlerce boşnak bu acı günü anıyor şu anda. Kuran-ı Kerimler okunarak ve toplu cenaze namazı kılınarak, 2008 yılından bu yana toplu mezarlardan çıkarılıp, kimlikleri tespit edilen 537 şehit göz yaşları içerisinde tekrar toprağa verilecek. 1996 yılından bu yana 3000'e yakın şehitin kemikleri bulunabilindi ve daha binlercesi bulunabilmiş değil.
 
Acın acımızdır Bosna, orada olamasakta dualarımız şehit olan kardeşlerimizle. Bir daha böyle bir şeyin yaşanmaması dileğiyle.
Konunun ilgi görmemeside üzüntü verici.
Yukarı
 Cevapla Cevapla Sayfa  <1234 8>


Forum Kısayol Forum İzinleri Liste gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Copyright ©2001-2008 Web Wiz

Bu sayfa 0,125 saniyede hazırlanmıştır